Lajme

by / on October 5, 2017 at 7:06 pm / in Lajme

Vendmi i ri i Kim Jongut që po e tronditë botën

Në Korenë e Veriut është në rritje kërkesa për Coca-Cola. Shishe të mbushura me Coca Cola në Korenë e Veriut gjenden në dyqanet më ekskluzive në kryeqytet, Pyongyang, ku klasa elite dhe ajo e mesme e gëzojnë këtë pije freskuese. Megjithatë, në pjesën tjetër të vendit zakonisht janë vetëm imitime. Coca-Cola në Korenë e Veriut mund të gjendet në hotele […]

Read more ›
by / on October 5, 2017 at 7:05 pm / in Lajme

Thaçi godet keq BE-në, ja çka paralajmron

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një Editorial për portalin panevropian “EurActiv” ka kritikuar Bashkimin Evropën për politikën e saj të zgjerimit. Thaçi shkruan se marrëdhënia e Komisionit Evropian me Ballkanin Perëndimor dhe politika e zgjerimit ka qenë e ndërlikuar. Sipas tij, të frikësuar nga ndjenjat ksenofobike të përziera me lodhjen e zgjerimit në vend, administrata ishte e shpejtë për […]

Read more ›
by / on October 5, 2017 at 7:04 pm / in Lajme

Ramush Haradinaj për Malin e Zi: Nuk prishem me miq, por…

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sërish ka folur për çështjen e liberalizimit të vizave dhe demarkacionin me Malin e Zi. Ai në një tubim në Vushtrri, pavarësisht paralajmërimeve nga BE dhe Mali i Zi, ka thënë se Komisioni për Demarkacion të cilin e ka formuar ai qysh në ditën e parë të tij si kryeministër i vendit, shumë shpejt do […]

Read more ›
by / on October 5, 2017 at 7:03 pm / in Lajme

Lajm i mirë për të gjithë ata që kanë vetura, ulet çmimi i naftës, ja çmimi i ri

Zbritje drastike e çmimit të naftës po ndodh në Katar, pas situatës të fundit në këtë vend. Mediat arabe shkruajnë se atje po ndodh diçka që nuk ka ndodhur më parë. Në nivel botërorë i bie se çmimi i naftës do të jetë 0.69$ që i bie rreth 55 cent. Çmimet e naftës janë zbritur në tregun botëror pas marrëveshjes […]

Read more ›
by / on October 5, 2017 at 7:03 pm / in Lajme

Haradinaj, sapo dha lajmin e madh për vizat

Qytetarët e Kosovës nuk do të mbesin pa liberalizim të vizave, pasi janë duke u plotësuar nga Qeveria e Kosovës standardet e kërkuara edhe me Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA). Kështu u shpreh kryeministri Ramush Haradinaj gjatë hapjes së fushatës elektorale në Vushtrri, duke thënë se Kosova nuk do të hyjë në luftë me askënd për projekt marrëveshjen e demarkacionit me […]

Read more ›