Articles by: admin

by / on February 25, 2018 at 10:05 pm / in Koha

Çka do të ndodh nëse hani bukën e mykur

Ndryshe nga ushqimi i prishur, ky lloj i mykut nuk ka erë, dhe qëndron sipër ushqimit, kështu që nuk paraqet problem të hahet, sidomos kur ky produkt është bukë.Mirëpo çka do të ndodhë nëse e hamë atë lloj buke?Ekspertët thonë se nuk ka ndonjë përgjigje konkrete për këtë, ndërsa rreziku për shëndetit është i njëjtë sikur të pini ujë nga […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 10:03 pm / in Kuriozitete

Nuk ka gaz për Shqipërinë, TAP nuk mund të shfrytëzohet për mungesë rrjeti

Qeveria ka miratuar një strategji për ngritjen e një rrjeti vendas të shpërndarjes, por kjo kërkon do të kërkojë kohë dhe rreth 300 milionë Euro fonde.Me kalimin e gazsjellësit TAP në vendin tonë, Shqipëria bëhet pjesë e rrjetit europian të gazit natyror, por kjo nuk do të thotë se ky burim energjie mund të përdoret menjëherë për nevojat e vendit, […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 10:01 pm / in Koha

‘Faraoni’ i golit, afër thyerjes së rekorit të Luis Suarez

Liverpooli e ka gjetur njeriun e golit, ai quhet Mohamed Salah, është egjiptian dhe ka ardhur verën që lamë pas nga Roma.“The Reds” para dy vitesh kishin humbur shpresën, pasi që kishin humbur njërin prej lojtarëve më të mirë që kishte kaluar nga ato anë në vitet e fundit, Luis Suarezin, që kaloi te Barcelona.Por 25 vjeçari egjiptian ka arritur […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 9:59 pm / in Kuriozitete

Nuk ka rëndësi vetëm ajo çfarë hani – por edhe koha kur hani

Në përgjithësi, humbja e peshës vjen si rezultat i konsumimit të më pak kalorive sesa që digjni – por edhe lloji i kalorive dhe koha kur i konsumoni luan rol të madh.Sipas modelit të fitnesit dhe nutricionistit Mark Robinson, koha kur i hani shujtat është çelësi për shëndetin e përgjithshëm dhe për humbje të peshës, transmeton Telegrafi.“Thjesht nuk mund të […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 9:57 pm / in Kuriozitete

Çfarë duhet të hani për të bërë gjumë më të mirë?

Sipas statistikave, një pjesë e madhe e popullsisë në botë nuk bëjnë gjumë mjaftueshëm. Përderisa rekomandohet që t’i bëni deri në tetë orë gjumë brenda nate, një pjesë dërrmuese e njerëzve nuk i bëjnë as gjashtë orë gjumë.Ekspertët shëndetësorë tregojnë se mungesa e gjumit ka ndikim negativ në shëndetin dhe mirëqenien e njerëzve, transmeton Telegrafi.Por, si mund të bëjmë gjumë […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 9:56 pm / in Lajme

Shkencëtarët: Për largimin e mikroorganizmave, nuk ka rëndësi a i pastroni duart me ujë të ftohët apo të ngrohtë

Shkencëtarët thonë se e kanë rrëzuar teorinë që pastrimi i duarve me ujë të ngrohët vret më shumë mikrobe sesa kur i pastroni me ujë të ftohët.Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Rutgers kishin dashur ta kontrollonin saktësinë e këtij sugjerimi të njohur rreth pastrimit të duarve, transmeton Telegrafi.Ata iu kishin kërkuar dhjetëra pjesëmarrësve t’i pastrojnë duart me ujë të temperaturave 15 […]

Read more ›
by / on February 25, 2018 at 9:54 pm / in Koha

Milani i Gattusos mposht Romën në Olimpico, Rossonerët të frikshëm para derbit ndaj Interit

Gennaro Gattuso ka arritur që karakterin e tij të fortë dhe shpirtin luftarak ta transmetojë edhe te lojtarët.Milani arrit të fitojnë në shtëpi të Romës me rezultat 0-2, duke vazhduar kështu ecurinë e mirë. Rossonerët në 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat kanë tetë fitore dhe katër barazimePjesa e parë ishte pa gola, por Roma ishte dukshëm më […]

Read more ›